رشد اقتصادی 10 برابری در شرایط تحریم

مدیرعامل «سنا برق توان» از موفقیت شرکتش در جشنواره برترین‌های پارک می‌گوید:

 

یکی از برگزیدگان جشنواره برترین‌های هفدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس، شرکت «سنا برق توان» می‌باشد. این شرکت توسط اداره کل نظارت و ارزیابی پارک در حوزه «توسعه اقتصادی» به عنوان برگزیده انتخاب شده است. به همین مناسبت روابط عمومی پارک فناوری پردیس، گفتگویی با «شمالی» مدیر عامل این شرکت انجام داده؛ کسی که به یاری همکارانش، طی یک سال شرکتش را در مسیر رشد ده برابریِ اقتصادی هدایت کرده است.

 

برای شروع کار بازار را بو کشیدیم

 

شرکت فنی و مهندسی «سنا برق توان» با هدف طراحی، ساخت و تولید کلیه ادوات مرتبط به کنترل قدرت، با گرد آمدن جمعی از مهندسان با تجربه و فارغ التحصیل دانشگاه‌های شریف، تهران و امیرکبیر، چند سال پیش آغاز به کار کرد. شمالی مدیرعامل شرکت در این مورد می‌گوید: سنا برق توان نیازهای اولیه اتوماسیون صنعتی را پاسخگویی می‌کند؛ مانند درایو و منبع تغذیه سوییچینگ. در صورتی که توانایی‌اش را داشته باشیم به حوزه‌های دیگر این صنعت نیز ورود می‌کنیم. سال 1391 تحقیقاتی برای آغاز به کار شرکت انجام داده و یک سال بعد آن را تاسیس کردیم. اولین محصول تولیدی ما درایو الکتریکی بود. ایده تاسیس شرکت هم از زمانی به ذهنمان رسید که زمزمه اجباری شدن درایو بر روی تمام آسانسورهای نصب شده، شنید شد. سال 1392 این قانون اجباری شد؛ بازار ساخت و ساز ساختمان هم خوب بود و حضور در بازار درایوهای آسانسوری به نظر آینده خوبی داشت.

به خاطر مزایای پارک عضو آن شدیم

شمالی درباره ورود شرکت سنابرق توان به پارک فناوری پردیس می‌گوید: بین تصمیم گرفتن برای تاسیس شرکت و ثبت کردن آن، حدود 9 ماه طول کشید. تقریبا همزمان با ثبت شرکت، درخواست عضویت در پارک فناوری پردیس دادیم و بعد از طی مراحل، در مرداد سال 1393 در پارک مستقر شدیم. امکاناتی مانند معافیت مالیاتی و حمایت‌هایی که از شرکت‌های عضو پارک می‌شود، باعث شد ما تصمیم به استقرار در پارک فناوری پردیس بگیریم. در ابتدا موانعی بود که باعث سخت شدن ورود ما به پارک می‌شد، مانند دور بودن مسیر. ولی با توجه به مزایای حضور در پارک، تصمیم به حضور در آن گرفتیم و در حال حاضر حدود 5 سال است که در پارک مستقریم.

شمالی درمورد میزان اشتغال‌زایی شرکتش اظهار داشت: شرکت ما برای حدود 35 نفر، اشتغال مستقیم و برای نفرات بسیار دیگری هم اشتغال غیر مستقیم ایجاد کرده است.

شرکت سنا برق توان در راه تجاری‌‌سازی محصولات خودش موفق بوده است. شمالی در این مورد توضیح می‌دهد: تمام محصولاتی که در شرکت مورد نمونه‌سازی قرار گرفتند، تجاری‌سازی نیز شده‌اند. در حال حاضر محصولات دیگری هم در حال نمونه‌سازی داریم مانند منبع تغذیه سوییچینگ که به تجاری‌سازی شدن بسیار نزدیک هستند.

تحریم ها و استقبال بیشتر از تولید داخلی به 10 برابر شدن رشد اقتصادی‌مان کمک کرد

شرکت سنا برق توان در جریان جشنواره برترین‌های هفدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس، به عنوان شرکت برگزیده پارک انتخاب شده است. اما این اولین باری نیست که این شرکت در جریان اجلاس سالیانه پارک مطرح می‌شود. شمالی با اشاره به این نکته می‌گوید: سال 95 محصول ما در مراسم رونماییِ اجلاس آن سال پارک، به عنوان محصول برتر فناورانه معرفی شد. سال 96 نیز برای بار دوم، شرکت ما به دلیل ثبت اختراعی که در حوزه درایو داشتیم و همکاری با دانشگاه تهران، توانست امتیاز خوبی در حوزه توسعه فناوری و همکاری‌های پژوهشی داشته باشد و شرکت برگزیده شد. امسال هم به خاطر افزایش فروش شرکت در سال 97 نسبت به سال 96 توانستیم جایزه برترین شرکت در رشد اقتصادی را کسب کنیم. ما در این سال، رشد تقریبا 10 برابری به نسبت سال 96 داشتیم که عوامل مختلفی مانند تحریم‌ها، افزایش نرخ ارز، استقبال بیشتر از تولید داخلی و افزایش کیفیت محصول ما، در این رشد اقتصادی موثر بودند.

وی افزود: با توجه به رشد خوبی که در سال 97 به نسب سال 96 کرده‌ایم، دوباره به چنین رشدی رسیدن سخت است. ولی بر اساس برنامه‌هایی که داریم، امیدواریم بتوانیم با رشد فناوری، فضایی را مهیا کنیم تا دوباره امکان برگزیده شدن در حوزه رشد اقتصادی و حوزه های دیگر را داشته باشیم.

شمالی مدیرعامل شرکت سنا برق توان، ثبت اختراعات جدید، تجاری‌سازی آنها، ورود به بازارهای جدید و ادامه مسیر فعلی را به عنوان برنامه‌های آینده شرکت خود، معرفی کرد.

 

لینک مصاحبه در وبسایت پارک فناوری پردیس: http://bit.ly/2S1SU0L