چرا در کاربردهای پمپاژ باید از درایو الکتریکی استفاده کرد؟

کاربردهای پمپاژ فرصت مهمی را برای استفاده از درایوهای الکتریکی (VFD) در تأسیسات را فراهم می‌آورد. اکثر کاربردهای پمپاژ باید کنترل شوند. احتمال آن وجود دارد که پمپ با حداکثر سرعت به طور پیوسته کار کند. درایوهای فرکانس متغیر درکاهش هزینه‌های چرخه عمر (LCC) یک ایستگاه پمپ بسیار اهمیت دارند. سه هزینه اصلی عبارتند از انرژی، سرمایه‌گذاری اولیه و نگهداری.
ادامه مطلب

مبانی راکتور ها

مبانی راکتورهای بار و خط راکتورها می‌تواند از موتورها و درایوهای الکتریکی (VFDها) در برابر اسپایک های ولتاژ و جریان مضر محافظت کنند. همچنین راکتورها با افزودن امپدانس به سیستم قدرت، به کاهش اعوجاج خط قدرت (یعنی هارمونیک‌ها) نیز کمک می‌کنند.   راکتورها چیستند؟ به زبان ساده، راکتور خط سه فاز القاگری است که بصورت سری بین دو نقطه در سیستم قدرت متصل شده باشد. راکتورها دستگاه‌های الکترومغناطیسی ساده‌ای هستند …
ادامه مطلب

ضربه آب

پدیده ضربه آب (Water Hammer) و یا ضربه هیدرولیک را می‌توان به‌عنوان برخورد ناگهانی لخته جامد در حال حرکت سریع درون سیستم لوله‌کشی با هر گونه مانع پنداشت که ممکن است زانویی، شیر و نظایر آن باشد. بنابراین ضربه آب به‌عنوان افزایش ناگهانی فشار به‌خاطر وجود مانعی بر سر راه حرکت سیال و یا تغییر جهت آن تعریف می‌شود.
ادامه مطلب

مزایای درایو الکتریکی

کاهش مصرف انرژی با درایو الکتریکی گشتاور متغیّر در برابر گشتاور ثابت علت کاهش بسیار زیاد مصرف انرژی هنگام استفاده از بارهای گشتاور متغیّر کنترل دقیق‌ترِ فرآیند با درایو الکتریکی افزایش طول عمر تجهیزات و کاهش هزینه نگهداری مشکلات ناشی از استارترهای Full-Voltage
ادامه مطلب

چشم انداز صنعت: استفاده از درایوهای الکتریکی در آبیاری و کشاورزی

با آمدن تکنولوژی‌های جدید و پیشرفت‌های بیشتر، سیستم‌های کشاورزی و آبیاری همواره در حال پیشرفتند. استفاده از درایوهای الکتریکی (VFD) در کاربردهای مربوط به آبیاری و کشاورزی هم از جمله این پیشرفت ها محسوب میشود. در ادامه، بیشتر با تاثیرات درایو‎های الکتریکی بر طراحی و استفاده‎ی انواع مختلف سیستم‌های آبیاری در صنعت کشاورزی ، آشنا خواهیم شد.
ادامه مطلب

سامانه‌ی خاموشی اضطراری چیست؟ 

در این مقاله قصد داریم درباره‌ی سامانه‌ی خاموشی اضطراری بیاموزیم که تا حدی با دکمه‌ی توقف اضطراری فرق دارد. سامانه‌ی خاموشی اضطراری از پس انجام چه کاری بر می‌آید که دکمه‌ی توقف اضطراری از آن عاجز است؟ پاسخ آن است که سامانه‌ی خاموشی اضطراری می‌تواند وضعیت به طور بالقوه خطرناک را شناسایی کند و با خاموش کردن سیستم، به این وضعیت واکنش نشان دهد و با این اقدام، از آسانسور، مسافران آسانسور، کارکنان، تجهیزات، و حتی محیط کارخانه حفاظت کند.
ادامه مطلب

شروع نرم موتور الکتریکی

روشهای کاملاً متفاوتی برای شروع موتور الکتریکی وجود دارد مانند "مستقیم روی خط(DOL)" ، "ستاره-دلتا"، "ترانسفورماتور خودکار"، "مقاومت اولیه" یا استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی حالت جامد مانند "VFD" یا "شروع نرم". هر روش کاربرد ها و مزایای خاص خود را دارد. در این مقاله قصد داریم به زبان ساده، درمورد روش "شروع نرم"  مطالعه کنیم و بقیه روش ها را در مقاله های بعدی مورد بررسی قرار خواهیم داد.‌
ادامه مطلب

یکسوساز کنترل شدۀ سیلیکونی یا تریستور

این قطعه یک نیمه‌هادی چندلایه است، به همین دلیل از کلمۀ "سیلیکون" درنام‌گذاری‌اش استفاده شده است. تریستور برای روشن شدن نیاز به اعمال یک سیگنال به گیت دارد. بعد از روشن شدن، بخش "کنترل شده" شبیه یک دیود یکسوساز عمل می‌کند که دلیل استفاده از کلمۀ "یکسوساز" در نامش نیز همین است. در واقع نماد الکترونیکی تریستور نشان می‌دهد که این قطعه، مثل یک دیود یکسوساز کنترل شده عمل می‌کند. برای خواندن ادامه این مقاله وارد شوید.
ادامه مطلب

تفاوت های Profibus و Profinet

پرافیباس و پرافینت پروتکل‌های ارتباطی صنعتی هستند که بطور گسترده‌ای توسط سیستم‌های کنترل زیمنس (Siemens control systems) مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچند ممکن است این دو پروتکل شبیه به هم به نظر برسند، اجازه ندهید که نام آن‌ها شما را به اشتباه بیاندازد! پرافیباس و پرافینت پروتکل‌های بسیار متفاوتی هستند که از کابل‌ها و کانکتورهای متفاوتی استفاده می‌کنند. بگذارید نگاهی به این پروتکل‌ها بیندازیم و تفاوت آن‌ها با یکدیگر را یاد بگیریم. برای خواندن ادامه این مقاله وارد شوید.
ادامه مطلب

Modbus چیست؟

بسته به تولید کننده‌ی تجهیزات اتوماسیون پردازش، از زبان بسیار خاص یا اختصاصی استفاده می‌شود که ممکن است زبانی باشد که معمولا در صنعت کارایی دارد. بسیاری از تولید کنندگان برای روانه کردن راحت محصولاتشان به بازار از این زبان استفاده می‌کنند. «پروتکل باز» یا Modbus به این معناست که مشخصات منتشر شده‌اند و ممکن است آزادانه یا با مجوز توسط افراد مورد استفاده قرار گیرند.
ادامه مطلب

وبلاگ SBT